Улюблені посередники Міноборони

Автор: Аліса Юрченко, “Наші Гроші” (Телеканал ZIK)

Розслідування було проведено за підтримки Проекту журналістських розслідувань Objective в Україні, Білорусі та Молдові. Проект фінансує Міністерство закордонних справ Данії та спільно реалізують організації NIRAS and BBC Media Action. Стаття може бути передрукована із посиланням на проект Objective.

Продаж військового майна збагачує підприємства, уповноважені торгувати армійськими запасами, та закрите коло їхніх улюбленців – приватних фірм-посередників. Завдяки відлагодженій роками схемі бюджет недоотримує сотні мільйонів гривень.

Сюжет “Улюблені посередники Міноборони” у програмі “Наші Гроші” 

«Повірте, у нас мільярди лежать цих автоматів і кулеметів. Цього добра на військових складах, мабуть, на кожного громадянина України по п’ять штук вистачить», – запевняє автора відставний генерал Віктор Ващілін. Це ім’я у 1990-их часто з’являлося на шпальтах видань – в офіційних інтерв’ю. Тоді Ващілін очолював Державну службу експортного контролю – через цю впливову структуру проходять усі контракти на експорт зброї. З державної служби генерал пішов в бізнес. І останнім часом його знов згадала преса. Тільки тепер у більш делікатному контексті.

Заснована Ващіліним приватна фірма – ТОВ «НВК «Техімпекс» – вже другий рік поспіль фігурує у скандалах із продажем зброї. З минулого року наш співрозмовник почав відходити від справ, тепер його бізнес контролює син Євген. Але принципово це нічого не змінило: фірма Ващіліних є одним з членів закритого клубу компаній, що купують майно Міноборони. У березні вона придбала майже 27 тисяч автоматів Калашникова з військових складів. У цій угоді дивує все. Ціна – 460 грн за автомат. Час – початок російської агресії щодо Криму. І власне підстави для продажу армійської зброї на внутрішньому ринку. Проте це – лише один з сотень фактів реалізації військового майна за безцінь. Аналогічні угоди укладалися не лише з «Техімпексом». І не лише цього року.

Спокусливі запаси

Віктор Ващілін не помиляється в тому, що військовим є, що розпродавати. Повноцінний роман – так за обсягами виглядає щотрирічний перелік майна Збройних Сил, яке підлягає відчуженню. Останій такий перелік (від 2011 року) налічує майже 25 тисяч одиниць техніки та 87 тисяч найменувань різноманітного майна. Тут є все – від сорочок, гудзиків та панчох до причіпних кухонь, нежитлових приміщень, автоматів, кулеметів, гармат, мінометів, гаубиць, танків і бомб.

Раз на три роки Генеральний штаб ЗСУ подає на затвердження міністру оборони список військового майна, яке пропонує виставити на продаж. Зброя і техніка, що потрапляють туди, визнані надлишковими для української армії.

«Утримувати її – дорого. Задіяти її – неможливо. Тому що вона надлишкова. Тому що так визначено в плані застосування Збройних Сил – саме така кількість техніки, – пояснює Іван Апаршин, колишній головний інспектор Міноборони. – І тоді є два варіанти – або її утилізувати. Це не дуже гарна така ідея, бо ця техніка має вартість. Або її реалізувати».

Розпродавати військове майно, зокрема зброю, армійцям дозволено вже майже 15 років. Логіка в тому, щоб поповнювати державний бюджет за рахунок техніки і зброї, яка не використовується армією. За поданням міністра оборони перелік майна, що буде виставлений на продаж протягом наступних трьох років, затверджує уряд. Подальший порядок його реалізації теж встановлений Кабміном. Міноборони напряму військове майно не продає. Це роблять уповноважені підприємства після оцінки товару визначеним колом оцінювачів. Підприємств, уповноважених продавати військове майно, – два десятки. Зокрема, «Укроборонсервіс», «Укрінмаш», «Укрспецекспорт», «Укроборонекпорт» тощо. Оцінювачів – втричі більше.

Результат такої співпраці – шокуючі ціни продажу військових атрибутів. Приміром, цього року «Укроборонекспорт» та «Укрспекекспорт» реалізували по вертольоту Мі-8 за ціною 300 тис. грн. кожний, «Промоборонекспорт» продав БТР-70 менше ніж за мільйон гривень, «Укроборонсервіс» виручив за танк Т-64 «аж» 364 тисячі, «Спецтехноекспорт» позбувся понад 10 тисяч гвинтівок за ціною 110 грн./од., «Укрінмаш» продала згадані вже автомати Калашникова по 460 грн. Дитячі іграшки коштують дорожче.

За останні п’ять років найбільш врожайним для організаторів військового розпродажу був 2011-ий рік (див. таблицю). Тоді армія наторгувала на 528 млн. грн. З них до бюджету потрапило 368 млн. грн. Куди поділася решта – 160 мільйонів? В кишені уповноважених продавців та оцінювачів. Цілком легально. Компанії, наділені правом реалізовувати військове майно, працюють з Міноборони за договором комісії. Їхні комісійні тільки за 2011 рік склали 19 мільйонів. Ще  понад 140 млн. – витрати, пов’язані з реалізацією майна.

Організатори збуту – перше коло бенефеціарів військового розпродажу. Друге коло – покупці військового краму. Серед них є фірми, що працюють за нехитрою схемою: купують товар за безцінь і одразу ж перепродають зі значною націнкою. Тобто працюють винятково як посередники-прокладки. Як правило, уповноважені фірми-комісіонери Міноборони знають про наявність реального покупця, готового заплатити більше, ніж їхній довірений посередник. Але ж тоді гроші доведеться направити в бюджет. А от якщо заплющити очі і реального покупця спершу «не помітити», можна і собі заробити, і в кишені партнерів-улюбленців кілька мільйонів потраплять.

В обхід бюджету

Ось характерний приклад. Минулого року «Укроборонсервіс» за договором комісії з Міноборони зобов’язався реалізувати 14 авіадвигунів. Комісіонер продав товар на внутрішньому ринку згаданій вже приватній фірмі Ващіліних – «Техімпекс». За ціною 8,4 млн. грн. Хоча на той момент вже мав (!) вигідніший експортний контракт. Це був початок оборудки.

Того ж дня «Техімпекс» перепродав двигуни «Укроборонсервісу» дорожче, ніж придбав, – вже за 10,8 млн. грн. Тільки після цього комісіонер «згадав» про експортний конракт на суму 13,2 млн. грн, який мав ще на час продажу двигунів дружньому посреднику. І вдруге перепродав двигуни. Тепер уже дорожче – реальному зарубіжному покупцю.

Це дало  «Техімпексу» з повітря заробити 2,4 млн. грн. «Укроборонсервіс» на оборудці поклав собі в кишеню додаткових 2,2 млн. грн. А бюджет недоотримав 4,6 млн. грн. – бо про контракт з експортером комісіонер навіть не повідомив Міністерство Оборони. Обставини цієї дивовижної угоди викладені в цьогорічних результатах перевірки «Укроборонсервіса» Державною фінансовою інспекцією (копія документу є в розпорядженні автора).

Державні інспектори викрили ще одну колоритну деталь оборудки. Продавець  – «Укроборонсервіс» – спершу сам сплатив (!) кошти фірмі «Техімпекс» за купівлю в неї двигунів і лише після цього отримав від неї плату за товар, який продав першим. Тобто «Техімпексу», аби заробити мільйони «з нічого», навіть не довелося використовувати власні гроші. Усе здійснив своїм коштом «Укроборонсервіс». Настільки довірливими є відносини між комісіонерами Міноборони та їхніми приватними друзями.

Матеріали Держфінінспекції ще на початку року потрапили до Генпрокуратури. Але компанія «Техімпекс» продовжує спокійно працювати. Більше того, минулого року вона вже була фігурантом гучної кримінальної справи, але за скандалом настала повна тиша. Тоді СБУ знайшла на виробничій базі «Техімпексу», що розташована в селі Засупоївка під Києвом, склад кулеметів. Обшук проводили через підозру, що зброя отримана незаконно. За даними автора, зараз співробітники СБУ, що вели цю справу, відсторонені від виконання обов’язків.

«Там же СБУ все перевіряла. Понад півроку йшли перевірки. І все виявилося нормально, – переконує Віктор Ващілін. – Вони думали, що це ланцюг такий – генерал у відставці і генерали чинні, і ось вони дерибанять рідну Батьківщину. Але ж це не має абсолютно жодного стосунку до дійсності».

Цьогорічний продаж «Техімпексу» автоматів Калашникова теж став підставою для перевірок. Згідно Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах», озброєння та бойова техніка можуть передаватися лише до законних військових формувань. Це означає, що передати таку зброю, скажімо, добровольчим батальйонам – можна, а приватній фірмі – ні.

«В середині країни це не повинно продаватися. Оці компанії, уповноважені, вони повинні продати зброю за кордон», – підтверджує Роман Романов, гендиректор Державного Концерну «УкрОборонПром», в який входить більшість комісіонерів Міноборони.

Разом з тим в країні діє підзаконний акт – затверджений Постановою Кабміну «Порядок реалізації військового майна», – який зазначає, що «продаж озброєнь на внутрішньому ринку здійснюється на конкурентних засадах».

Та продаж автоматів відбувався всупереч і цій Постанові. Бо про конкуренцію ніхто не думав. Адже «Техімпекс» в подальшому перепродав автомати на заводи-виробники, що переробляють таку зброю на мисливські карабіни, продаж яких дозволений громадянам. Перепродав з суттєвою націнкою. Таким чином, компанія знов виступила як посередник між комісіонером і реальним покупцем.

Валерій Запорожець, технічний директор ТОВ «НВК «Техімпекс» підтвердив, що на виробничій базі компанії придбані АКМ на мисливські карабіни не перероблялися.

«Така операція тут не виконується», – повідомив він.

Тобто «Техімпексу» дозволили придбати автомати, аби перепродати їх дорожче. Чому комісіонер не реалізував зброю напряму заводам, здатним її переробити? Питання, мабуть, риторичне.

«Насправді цим займаються правоохоронні органи, ті, які й дадуть відповідь, законно це чи незаконно. Якщо хтось порушував закон, він буде сидіти в тюрмі», – пообіцяв Роман Романов.

Сподіваємося, хоч він вірить у власну обіцянку. «Техімпекс» – не єдиний улюбленець комісіонерів Міноборони. Але жодних інших назв правоохоронці досі не оприлюднили. А найгіршим покараням для організаторів схем заробітку на військовому розпродажу, схоже, стане призупинення реалізації армійського майна. 15 серпня закінчилася дія переліку того, що можна продавати. Новий затвердити поки що не наважилися.

Надходження від продажу військового майна за останні п’ять років

Рік Загальна вартість реалізованого майна ЗСУ, млн грн З них – надходження до державного бюджету, млн. грн.
2014* 84 63
2013 311 212
2012 417 301
2011 528 368
2010 564 291

* продаж військового майна зупинено влітку 2014 р.

Джерело: Щорічні звіти про відчуженне військове майно

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s