Юрій Косюк: Птиця високого польоту

Автор: Альона Жук, Kyiv Post

Від редактора: Ця стаття продовжує серію матеріалів газети Kyiv Post “Олігархи під наглядом”, підготовлену за підтримки програми Objective проекту MYMEDIA, створеного завдяки фінансуванню уряду Данії. Всі матеріали серії можуть бути опубліковані з зазначенням авторства, тексти доступні російською та англійською мовами. Зміст матеріалів не залежить від донора. Стаття також доступна англійською та російською мовами.

Дата народження: 27 травня, 1968
Місце народження: Катеринопіль, Черкаська область
Статки: $769 млн, п’ятий найбагатший українець за версією журналу «Фокус» у 2016 році. У 2014 році його статки оцінювали в $750 млн, а в 2013 – у $1.2 млрд.
Ключові активи: Миронівський хлібопродукт (МХП), один з найбільших агрохолдингів України. Він контролює 55 відсотків українського ринку курятини й експортує її до 67 країн, включно з 17-ма країнами ЄС.
Особисте життя: Одружений на Олені Косюк. Виховують сина Івана.
Хвалять за: Створення соціально відповідального бізнесу, інвестиції в інфраструктуру в регіонах, де зосереджені його потужності, просування України на міжнародній арені.

Критикують за: Використання своїх політичних зв’язків для лобіювання бізнес інтересів.

Війна Росії на Донбасі, яка триває вже третій рік, підірвала сили українських сталеливарних магнатів, попри це, нове покоління вже готове посісти ключові місця серед перших олігархів країни. Так, наприклад, Юрій Косюк ширяє біля вершин все потужнішого сільськогосподарського лобі.

Його компанія МХП, акції якої котуються на Лондонській фондовій біржі, – одна з найбільших виробників курятини в Європі, та один з головних гравців на ринку зерна й виробництва корму для худоби. Український журнал «Фокус» оцінив статки Косюка у $769 млн. Це більше, ніж у газового магната Дмитра Фірташа, колишнього партнера російського Газпрому в мультимільйонному бізнесі поставок газу.

Як і більшість олігархів, які нажили свої численні статки після падіння Радянського Союзу, 48-річний Косюк зібрав власну колекцію іграшок, щоб підкреслити свій статус. Він має розкішну яхту, а за словами деяких – флот із двох яхт, які оцінюють у понад
$100 млн.

Тож не дивно було бачити його у адміністрації президента із золотавою засмагою – наче після середземноморського курорту – через кілька місяців після того, як він звільнився з ключової позиції в АП.

Юрій Мельник, колишній міністр аграрної політики України, роками був першим заступником голови правління МХП. І в липні 2014, коли Росія вже розгорнула гібридну війну на сході України, Косюк і сам застрибнув на найвищі владні щаблі. 

Як колеги-олігархи Сергій Тарута й Ігор Коломойський взяли під свій нагляд Донецьку і Дніпропетровську області відповідно, Косюк також долучився до ініціативної групи, яка об’єднала українських мільярдерів стати на захист держави під час військової агресії.  

2 липня 2014 року новообраний президент призначив його першим заступником голови Адміністрації президента у частині координації ресурсів для армії та питань тимчасово окупованої території. Косюк, який служив в армії двадцять років тому, пробув на цій посаді до грудня того ж року, а відтак став радником Петра Порошенка.

Політичні інсайдери й експерти з аграрного сектору стверджують, що Косюк все ще має значний вплив на виконавчу й законодавчу гілки влади передовсім як неформальний лідер все потужнішого аграрного лобі. Kyiv Post не вдалося ані підтвердити, ані спростувати цю думку особисто з Косюком, який не відповів на запити про інтерв’ю для цього матеріалу.


Фермер номер один

 

Так само, як українські медіа називають Порошенка українським «шоколадним королем», деякі використовують схожу метафору і щодо Косюка, іменуючи його «курячим королем», «курячим мільярдером» чи навіть «фермером номер один».


МХП, тепер загальновідома назва Миронівського хлібопродукту, найбільша агропромислова компанія України і одна з найбільших виробників курятини в Європі, стала плацдармом його курячої імперії.

 

Як йдеться на сайті компанії, МХП покриває 55 відсотків з понад 40-мільйонного ринку українських споживачів, які стали купувати все більше курятини й менше сосисок й докторської ковбаси, що було популярним у радянський час. У 2015, МХП виробив 566 600 тон м’яса, тоді як загалом українські аграрії виробили 907 000 тон. До прикладу, Європейський Союз виготовляє 11,3 млн тон м’яса на рік.

МХП об’єднує близько 20 брендів. Холдинг вирощує зерно, обробляє близько 370 000 гектарів землі, виробляє корми й м’ясні продукти.

У 2015 компанія Косюка заробила $1,1 мільярд – на 14 відсотків менше ніж минулого року, що було спричинено девальвацією. Але експорт на європейські ринки, які платять твердою валютою, стабільно зростає з 16 536 тон у 2014 році до 27 285 тон у 2015.

Для того, щоб обійти квоти ЄС для безмитного ввезення, прописані в угоді про вільну торгівлю України з Брюсселем, які Косюк критикував в останні роки, називаючи це обманом України, МХП в травні минулого року запустила завод по переробці курячого м’яса в Нідерландах. В цілому, МХП поставляє курятину до 67-ми країн.

 

Наталія Погожева, колишній член президії Української Аграрної Конфедерації і голова виконавчої ради при неурядовій організації ProInvest, говорить, що Косюк – єдина людина в Україні, яка побудувала аграрну імперію, що функціонує на рівні з провідними світовими компаніями-конкурентами.


– Немає жодної компанії з таким статусом в Україні… враховуючи роботу, ставлення, технології. Інновації і технології першокласні, – зазначає вона.

У 2008 році тодішній президент Віктор Ющенко нагородив Косюка, чий агрохолдинг став однією з перших компаній, акції яких котируються за кордоном, званням Героя України за його визначні досягнення. Ігор Тарасюк, колишній бізнес-партнер Косюка, очолював тоді Державне управління справами в адміністрації президента Ющенка. Юлія Тимошенко, тодішня прем’єр-міністр України, говорила журналістам, що Тарасюк мав частку в МХП, звинувачення, яке Косюк заперечував.

Олександр Бакуменко, депутат від Блоку Петра Порошенка, який також очолює парламентський комітет з питань аграрної політики, стверджує, що знає Косюка вже понад 20 років. Колишній директор асоціації Союз птахівників України, членом якої є і МХП, він зазначив: «Косюк – мій близький друг і я пишаюся бути його другом. Він перфекціоніст. Він дуже педантичний і дуже розумний».

– Для нього час між ідеєю і її втіленням найкоротший. Коли інші сумніваються, він вже робить. Він любить (бізнес) і знає, як його робити. Він сам швидко біжить і змушує всіх у його команді бігти так само, як він, – додав Бакуменко.

У таборі президента

Ймовірно, саме організаційні та управлінські якості Косюка переконали Порошенка, новообраного верховного головнокомандувача України, призначити аграрія відповідальним за координацію ресурсів для військових на піку військових дій у 2014 році.

Косюк, який випустився з Університету харчових технологій у Києві, має небагато  досвіду у військовій справі, який зводиться до обов’язкової служби в українській армії на початку 1990-х років.

– Я вважаю його найкращим управлінцем, який має доволі суворий стиль, – Порошенко сказав 3 липня 2014 року, коли представляв Косюка керівникам правоохоронних органів та оборонних відомств. – Він повинен поліпшити ситуацію з наведення порядку в сфері підтримки, в системах матеріально-технічного забезпечення і закупівель.

Останній пункт стосується державних закупівель для військових, які упродовж десятиліть залишалися найбільш корумпованими. Проте, варто зазначити, що Косюк не був помічений у жодному корупційному скандалі ані під час служби в Адміністрації президента, ні після.

Борис Ложкін, який був главою адміністрації президента Порошенка на той час, сказав в інтерв’ю Українській правді, що Косюк організовував логістику силових відомств, а також допомагав у координації дій силових відомств.

Команда Косюка також допомагала у розробці закону про Національне антикорупційне бюро, який пізніше був проголосований парламентом, додав Ложкін.

Дмитро Шимків, заступник голови адміністрації президента з 2014 року, сказав, що в обов’язки Косюка входило «все, що стосувалося безпеки, захисту й боротьби з корупцією».

Політичний аналітик Руслан Бортник говорить, що «він був призначений як особа, яка могла підтримати фінансові зміни в армії і силових відомствах».

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков згадував Косюка як енергійного працівника, коли вони разом відвідували Слов’янськ влітку 2014 року.  

– Він був там з нами вперше… Він взявся за роботу із завзяттям, – казав Аваков. І хоча на державній службі Косюк пропрацював менше півроку, це не завадило Порошенкові одразу в грудні 2014 року найняти його своїм радником.

Шимків, колишній регіональний директор Microsoft, говорить, що Косюк мав власну думку щодо того, наскільки швидко мають втілюватися реформи, і додав: «Це Ахіллесова п’ята всіх людей, які прийшли (в державний сектор) з бізнесу, включно зі мною».

– У бізнесі, коли у тебе є ідея, тобі не потрібно переконувати кожного в своїй команді, що вона того варта. У політиці ж треба переконувати багатьох людей і враховувати багато інтересів, – додав Шимків.

Косюк в інтерв’ю програмі «Без парканів», яка з’явилась на YouTube 23 грудня 2014 року, сказав, що він підприємець у душі.

«Я не чиновник. У бізнесмена є більше свободи», – сказав він.

Але Ложкін зазначав, що головною причиною звільнення Косюка був його графік.

– Юра (Косюк) звик до більш вільного графіку, ніж у нас, – сказав Ложкін в інтерв’ю Українській правді. – І він чесно сказав про це вже через два місяці, хоча ще досить довго працював після цього.

На думку політичного аналітика Володимира Фесенка, це було питанням часу, адже управління бізнесом суттєво відрізняється від управління у державному секторі.  

– Крім того, різні джерела стверджують, що йому не вдалося підлаштувати свій спосіб життя до роботи на державній службі. Він не хотів відмовлятися від багатьох своїх звичок,  – сказав Фесенко в коментарі Kyiv Post.

Статусні іграшки

За інформацією колишнього журналіста-розслідувача, а нині члена парламенту від Блоку Петра Порошенка Сергія Лещенка, Косюку належать дві яхти: 87-метрова «Асе», із сауною, кінотеатром і тренажерним залом на борту, а також супровідним судном, яке називається «Garçon» – воно перевозить водні мотоцикли і вертоліт. За оцінками Лещенка, вартість «Асе» коливається від $150-$180 млн, натомість «Garçon» може сягати $30 млн.

Однак, за даними сайту Super Yacht Fan, онлайн-реєстру власників яхт, який наповнюється завдяки коментарям та даним, наданим користувачами, «Асе» і «Garçon» не належать Косюку. Натомість, він володіє 85-метровою «Valerie», яку оцінюють у $120 млн.


Лещенко розповів Kyiv Post, що коли його матеріал, доповнений фотографіями, опублікували у грудні 2015, Косюк точно володів обома яхтами «Асе» і «Garçon», як зазначали його джерела серед українських олігархів.

Бакуменко говорить, що люди переймаються статками Косюка, «намагаючись зрівняти тих, хто заробив гроші чесно й тих, хто нажився через корупцію, щоб показати, що всі погані, тому що багаті».

– Вони пишуть про яхти. І що? Що якщо ця людина заробила на неї? – каже Бакуменко. – В Америці, людина б сказала: «Дивись, синку, це Джон. Він старанно вчився, важко працював, запустив виробництво, створив робочі місця й платить податки. Вчися у нього». А що б наші люди сказали? «Іване, ти бачиш як він живе? Який негідник, треба виколоти йому око».

У своїй декларації за 2013 рік, яка була опублікована на сайті Української правди, Косюк не зазначив жодних яхт.

Інша власність Косюка також набула розголосу.

За даними реєстру нерухомості, Косюк на додачу до чотирьох квартир у Києві володіє будинком у Хотові на 1 070 квадратних метрів, що розташований за 27 км на південний захід від Києва. Там він має чотири земельні ділянки загальною площею майже вісім гектарів.

Журналісти-розслідувачі з Громадскього ТБ і каналу ZIK повідомляли, що будинок Косюка побудований на території пам’ятки національного значення – Хотівського городища.

Гліб Івакін, заступник директора Інституту археології України Національної Академії Наук, говорив журналістам, що розкопки на цій території виявили безліч цінних знахідок, які відносять до скіфської доби.

Івакін говорить, що якщо земля була продана Косюку, то це було зроблено через закулісні угоди і «якісь нелегальні оборудки», оскільки спочатку ця земля повинна позбутися охоронного значення.

Косюк же повідомив журналістам, що придбав землю легально і вона не належить до археологічної спадщини.

Бізнес-імперія з нуля

Прихильники Косюка стверджують, що він побудував сучасну аграрну корпорацію за західним зразком завдяки своїй праці й заслугам, а не політичним зв’язкам і кумівству. Український журнал Forbes цитував Косюка, що він, мовляв, не любить працювати з друзями і родичами, при тому, його дружина посідає управлінську посаду у його підприємстві, дбаючи про контроль якості продукції.  

– Ті, які залишились, працюють на найскладніших посадах. Вони мають бути або прикладом для інших, або йти, – він казав у 2013 році.

Його син-підліток Іван Косюк вчиться в Deerfield Academy, престижному пансіоні в штаті Массачусетс. Серед його випускників король Йорданії Абдалла.

Раніше Косюк обіцяв, що продасть свій бізнес і віддасть всі гроші на благодійність, якщо його син відмовиться взяти на себе управління МХП, зазначає український агропортал Латифундист.

Зв’язки в парламенті

Попри те, що він не посідає позиції в уряді, Руслан Бортник, директор Українського інституту аналізу політики і управління, описує Косюка як «людину з фінансового та управлінського кола близьких соратників президента, які мають вплив на урядові призначення».

– Це стосується перш за все питання імпорту та експорту в сільськогосподарському секторі, – говорить Бортник. – Він важлива людина, проте не варто переоцінювати його вплив. Цей вплив обмежений економічними питаннями й лобіюванням його інтересів. Існує також політичний вплив, але в цьому він не найсильніший гравець, – наголосив Бортник.

Юрій Соловей, депутат Блоку Петра Порошенка й заступник глави парламентського комітету з економічної політики, зазначає, що Косюк впливає на рішення парламенту через групи депутатів, в тому числі в аграрному комітеті.

За його словами, українські агропромислові холдинги, наприклад, часто лобіюють свої інтереси буцімто на благо дрібних фермерів.

Мова йде, зокрема, про збереження особливого режиму оподаткування, який викликав критику Міжнародного валютного фонду. Цей спеціальний режим дозволяв аграріям зберігати ПДВ, витрачаючи ці кошти на покупку товарів і послуг, які пов’язані з виробництвом, а не сплачувати його як податки до державного бюджету.

Аграрії, обурені можливими змінами, принесли голови корів на палицях і тушу мертвої свині у труні під стіни парламенту у грудні 2015 року під час прийняття нового бюджету, намагаючись проілюструвати долю агробізнесу у випадку, якщо спеціальний податковий режим буде скасовано.

За словами Соловея, це була одна з найбільших політичних битв, яку програли «великі латифундисти», зокрема й Косюк.

– Компанії, які обробляли понад 100 тисяч гектарів землі були зацікавлені в збереженні особливого режиму, будучи вільними від податків. Тому вони боролися, – пояснює Соловей.

Кілька незалежних джерел повідомили Kyiv Post не під запис, що Бакуменко був одним із  депутатів, які представляли інтереси Косюка у новому бюджеті і податковій битві.

Бакуменко заперечував звинувачення, підкреслюючи, що він завжди виступає за інтереси відповідальних, прозорих, законослухняних, ефективних і стабільних підприємств, незалежно від їх розміру.

Він визнав, що він був одним з тих, хто боровся за збереження спеціального податкового режиму для сільськогосподарських підприємств. Проте сказав, що це було вигідно для всіх видів компаній – великих, середніх і малих.

– Політики грають на заявах, які не можуть бути доведені. Вони кажуть, що це було вигідніше для великих холдингів, тому що вони отримують більше (накопиченого податку на додану вартість). Але вони й виробляють більше! Будь ласка, робіть більше, розвивайтесь і ви також отримаєте більше. Це все казки, – зауважив він.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s